ÇİFTLİK ÜRÜNLERİ

BILDIRCIN ETİ

Bıldırcın eti özellikle yağı ve kolesterolü düşük hayvansal protein kaynağıdır. Bıldırcın eti koyu renkli, yumuşak ve lezzetli olup, Tavuk etinin kullanıldığı her türlü tarzda hazırlanması mümkündür. Bıldırcın etinin mükemmel bir Niasin, B1, B2, B6 vitaminleri, mineral ve yağ asitleri ile pantotenik asit kaynağıdır. Bıldırcının eti, lezzetli olmasıyla beraber pek çok konuda şifalı etki de göstermektedir. İşte onlardan bazıları:
 • Bıldırcın eti, mafsal ağrılarını; yani vücut eklemlerinde oluşabilecek pek çok ağrıya iyi gelir ve koruyucu etki gösterir. Romatizma gibi eklem ağrılarının tedavisinde de kullanılan bıldırcın eti, kemiklerin gelişiminden ziyade güçlendirilmesi konusunda kullanılır.
 • Mesanede oluşan kum ve taşların düşürülmesini sağlayan bıldırcın eti, düşerken oluşan acıyı da en asgari düzeye indirgeyerek rahat bir tedavi imkanı sağlar. Alternatif tıpta en çok bu konuda yararlanılan bıldırcın eti, yeniden kum oluşmasını da engelleyici etki gösterir.
 • Halsizlik ve yorgunluk şikayetleri olan kimselerin tüketmesinde fayda olan bıldırcın eti, vücudun kuvvetlenmesini ve güç kazanmasını sağlayarak günlük yaşamda hareketlilik sağlar. Özellikle sporcuların müsabakaları öncesinde tükettiği bıldırcın eti, doğal bir güçlendiricidir.
 • BILDIRCIN YUMURTASI

  17. yy' da Çinli farmakolojist Li Shi Chen Bıldırcın eti ve yumurtasının besin değerinin yanı sıra tıbbi değerinide keşfedip ortaya çıkardı. Bu keşfi daha sonra Japon ve Rus bilim adamları ve doktorlarıda onayladılar. Taşıdığı besinsel ve tıbbi niteliklerinden dolayı Uzak doğu olduğu kadar Amerika ve avrupa' da da her geçen gün artan bir şekilde benimsenmektedir. Sahip olduğu biostimülator insan vücudunda biolojik aktivite taşıdır. Vitamin ve mineral yönünde özelliklede yapı esansiyel amino asitler açısından (methionine, Iysine, phenolalanine ve diğerleri) tavuk yumurtasına göre kat kat zengindir.

  Bıldırcın yumurtasının ihtiva ettiği ortalama besin değerleri (100 gr. Sıvı haldeki yumurta içeriğinde):

  Besin Değeri Miktar
  Protein 13.1 g.
  Yağ 11.2 g.
  Mineraller 1.1 g.
  Enerji 156 kcal
  Kalsiyum 59 mg.
  Fosfor 220 mg.
  Demir 3,8 mg.
  Vitamin A 300 IU
  Vitamin B 1 0,12 mg.
  Vitamin B 2 0,85 mg.
  Niacin 0,1 mg.
  Ayrıca Vitamin B6, Biotin, Folik ve Pan. Asit ve Enzinler (peptidase, catalse, glicosidase) mevcuttur.

  PEKİN ÖRDEĞİ

  Güçlü bağışıklık sistemiyle hastalıklara karşı en dayanıklı türlerden biridir. Bu özelliği, antibiyotiklere ve büyütücü faktörlere gerek olmadan tamamen katkısız doğal olarak yetiştirilmektedir.

  Soğuk ortamlarda ve sularda yaşayabilen Pekin Ördeği bu yapısından dolayı etinin içinde, yapısında hiç yağ barındırmayarak tüm yağını eti ile derisinin arasında koruyucu bir tabaka olarak biriktirmektedir. Yağlı zannedilen ördek eti bu yağın kolay ayrılmasından dolayı gerçekte istenirse en yağsız et olarakta tüketilebilmektedir.

  Ayrıca ördek eti, insan sağlığına faydalı doymamış yağ asitleri açısından da oldukça zengindir. Ördek eti diğer etlere oranla zengin vitamin ve mineral kaynağıdır. Beslenme ortamı ve yem çeşitleri Ördek etinin kalitesini belirlemektedir. Ördek Eti aromatik tatlara açık bir ettir. Eklenecek baharatlarla veya meyve aromalarıyla (portakal,erik,elma,orman meyveleri...vb) farklı ve lezzetli yemekler yapabilirsiniz.